آیا ربات‌های انبار می‌توانند به حل مسائل زنجیره تامین کمک کنند؟

آیا ربات‌های انبار می‌توانند به حل مسائل زنجیره تامین کمک کنند؟

از نظر مشتری، ثبت سفارش و دریافت آن در روز بعد یا دلخواه کار بسیار ساده‌ای به نظر می‌رسد. آن‌ها فکر می‌کنند فقط کافی است سفارش را ثبت کرده و صبح روز بعد آن را در جلوی درب منزل یا مقصد موردنظر دریافت کنند. اما مدیران انبار بسیاری از شرکت‌ها گواهی می‌دهند که این فرآیند اصلا به نظر ساده هم نمی‌رسد.

واقعیت این است که مدیریت انبار، چه یک انبار کوچک باشد یا یک انبار سراسری جهانی، به اندازه هر فرآیند دیگری در زنجیره تامین کاری بسیار پیچیده خواهد بود.

برای این‌که شرکت‌ها در اداره انبارها، موفق باشند، باید بهترین نرم‌افزار سیستم مدیریت انبار (WMS) را متناسب با نوع فعالیت خود به دست بیاورند. برای انجام این کار، آن‌ها باید اطلاع داشته باشند که نرم‌افزاری WMS چه توانایی‌ و کارآیی مشخصی دارند؟ چگونه با سیستم شرکت و فناوری‌های جدید ادغام می‌شوند و چه شرکت‌هایی با چه گزینه‌هایی نرم‌افزار WMS را به بهترین شکل تولید کرده و می‌فروشند؟

شرکت‌ها زمانی کمبود و نیاز به نرم‌افزار WMS را احساس می‌کنند که در حال توسعه فعالیت خود هستند. همچنین برای مشاغلی که پیچیدگی‌ و فعالیت زیادی در انبارها دارند، این نرم‌افزار می‌تواند مدیریت و فرآیند انبارداری را بهبود بخشد. بهترین نرم‌افزار مدیریت انبار، نرم‌افزاری است که بتواند تمام نیاز مشتری خود، چه در فروشگاه تجار الکترونیکی و چه در فروشگاه لوازم یدکی به طور یکسان و عالی برآورده سازد.

همچنین بهترین نرم‌افزار WMS باید مطابق با زیرساخت‌های بخش فناوری و نرم‌افزازهای داخلی و اجرایی سازمان انتخاب شود، زیرا مهم است که پرسنل بخش فناوری اطلاعات بتوانند با نرم‌افزار جدید و سیستم داخلی خود ارتباط برقرار کنند.

به طورکلی نرم‌‌افزارهای سیستم مدیریت انبار قابلیت‌های زیر را در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهد:

- بهینه‌سازی فرآیندهای انبار 

- ارائه راهکار و اندیشه برای تجزیه و تحلیل روند کاری و راندمان بیشتر

- کنترل ورود و خروج انبار

- ردیابی تجهیزات از چیدمان تا حمل و نقل 

- ارتباط با تلفن همراه به منظور پاسخگویی به خواسته مشتریان 

- ادغام با سایر نرم‌افزارهای مدیریت زنجیره تامین

- افزایش سرعت گزارش‌نویسی و ثبت داده‌ها

- قابلیت ارتباط از یک ارنباط واحد با انبارهای بزرگ در سطح جهان

- افزایش راندمان و انعطاف‌پذیری بخش مالی سازمان

به خاطر قابلیت‌های گسترده نرم‌افزار مدیریت انبار، پیدا و انتخاب کردن بهترین نرم‎‌افزار برای سازمان‌ها، راهی مطمئن در جهت رشد و گسترش موفقیت‌آمیز آن‌ها و همچنین کلید ورود به دنیای تجارت جهانی یا الکترونیک خواهد بود.

1. چرا و چه وقت؛ مشاغل به نرم افزار WMS نیاز دارند؟

 بسیار واضح  و ساده است، مشاغل دارای انبار هستند و انبار باید مدیریت شود. همچنین در فرآیند کاری مواردی پیش می‌آید که سیستم‌های مدیریت انبار از دسترس خارج شده‌اند و نیاز به یک سیستم جایگزین دارند که بتواند پاسخگوی همه‌ استراتژی‌های سازمان باشد.

بحث ما خوب یا بدن بودن سیستم‌های مدیریت انبار نیست، بلکه بحث این است که یک تجارت در هر موقعیت و فعالیتی، انبار دارد و ممکن است بنا به نیاز سازمان انبارها گسترش یابد، به همین خاطر با شناسایی نیازهای فعلی و آینده یک تجارت، نرم‌افزار مدیریت انبار نیاز هر سازمانی خواهد بود.

2. معیارهای اصلی هنگام خرید نرم افزار WMS؛ انعطاف‌پذیری، قابلیت توسعه و سازگاری

هنگام ارزیابی یک نرم‌افزار مدیریت انبار، باید در نظر بگیرید که آیا قابلیت توسعه، انطباق و تکامل‌پذیری را دارد. نرم‌افزار WMS باید بتواند با ابزار و قابلیت‌های خود، با سیستم انبار و سایر نرم‌افزارهای سازمان انطباق‌پذیری داشته باشد و خود را با آن‌ها ادغام سازد.

در حالی که اکثر نرم‎افزارهای WMS دارای ویژگی‌های اصلی و یکسانی هستند اما ممکن است برخی از آن‌ها فقط برای زیرساخت‌های خاصی طراحی شده باشند که ممکن است برای کسب‌وکارهایی دیگر که به دنبال بهینه‌سازی فرآیندهای انبار هستند، مناسب نباشد.

3. بهترین نرم افزار WMS؛ برای هر شرکتی متفاوت است

برخی از سازمان‌‌ها و مشاغل دارای دارای انبارهای منفرد برخی دیگر متعدد هستند، همچنین تنظیمات و فرآیندهای پیچیده‌ای در هر سیستم انبار وجود دارد. به همین خاطر عملیات‌های مختلف در انبار و تجارت‌های گوناگون، همیشه نشان‌دهنده بهترین نرم‌افزار برای هر شرکت خواهند بود. 

برخی از نرم‌افزارها WMS با سیستم منابع انسانیERP بهتر ادغام می‌شوند و برخی دیگر قابلیت‌های حسابداری را افزایش می‌دهند. واقعیت این است که بهترین نرم‌افزار مدیریت انبار در ابزارها و امکاناتی که ارائه می‌دهد نیست بلکه در بهترین نوع کارآیی متناسب با سازمان خواهد بود.

4.  بهترین نرم‌افزار WMS و بالا بردن سرمایه 

هر چه بیشتر در مورد نرم‌افزار مدیریت انبار بدانید، بیشتر در بازار تجارت امروز، می‌توانید به هدف خود دست یابید. از نرم‌افزارهای مدیریت انبار تحت وب گرفته تا مدیریت سیستم منابع انسانی و حمل و نقل. هر ارائه دهنده نرم‌افزار WMS، امکانات و ابزارهای خاص خود را در اختیار سازمان‌ها قرار می‌دهد که احتمال دارد با نیازهای کسب‌وکار شما مطابقت داشته باشد. 

از اینکه نظرات خویش را با ما و دیگران به اشتراک می گذارید سپاسگزاریم.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. .