عدم استفاده از نرم‌افزار مدیریت انبار و مشکلات سازمان‌ها

عدم استفاده از نرم‌افزار مدیریت انبار و مشکلات سازمان‌ها

بیشتر مشکلات ناکارآمدی مشاغل، از انبار ناشی می‌شود. بسیاری از موارد غیرضروری و وقت گیر مانند جستجو برای یافتن اقلام، سیستم‌های تکراری ثبت قبوض و استفاده از ابزارهای ساده برای شمارش چرتکه، قلم، کاغذ، انگشت و ... در انبار سازمان‌ها دیده می‌شود. همه این موارد کوچک مشکلات بزرگی را در انبار ایجاد می‌کنند و ایجاد مشکل در انبار به معنای به خطر افتادن موجودی و ارزش سازمان‌ها است.

بیشترین مشکلات سازمان‌ها تفاوت فاحش میان موجودی در انبار و موجودی واقعی است. بنابراین همین باعث وعده‌های پوچ به مشتریان خواهد شد که به طور طبیعی ضعف در گردش مالی و نارضایتی پرسنل را به همراه دارد.


آیا این روزها عدم تطابق تعداد موجودی به دلیل مفقود شدن، ثبت اشتباه یا آسیب دیدن را به تکرار تجربه می‌کنید؟ شاید زمان ارتقا سیستم مدیریت انبار شما فرا رسیده یا حتی گذشته است؟

نرم‌افزار مدیریت انبار ندارید؟ پس این 4 مشکل را دارید!

سیستم مدیریت انبار WMS، باعث کارآمدتر شدن فرآیند انبار خواهد شد، اما بسیاری از صاحبان مشاغل به دلیل هزینه زیاد از اجرای این طرح طفره می‌روند. با این حال اگر برای برنامه WMS سرمایه‌گذاری نکنید، احتمال دارد، وقت و پول خود را به راحتی هدر بدهید.

در اینجا 4 مشکل عمده که سازمان‌های بدون نرم‌افزار سیستم مدیریت انبار با آن روبه‌رو هستند، را بررسی می‌کنیم. 

1. یک روز شلوغ در اسکله 

بسته به فعالیت هر سازمان، حجم کالاهایی که باید بارگیری و تخلیه شود، متفاوت است. از اسکله‌های بارگیری گرفته تا محل تخلیه بار در انبار، اگر شلوغ باشند می‌توانند باعث مشکل شوند. 


دلیل این شلوغی می‌تواند مشکلات سامانه RFID (سامانه شناسایی بی‌سیم، بین تگ کالا و محصول که از طریق سیگنال‌های الکترونیکی و الکترومغناطیسی دستگاه بازخوان ارتباط برقرار می‌کند) و چیدمان انبار باشد. حتی ممکن است در آخرین لحظات برخی سفارش‌ها مجدد بارگیری شده باشد. حتی اتکا به شمارش دستی نیز می‌تواند باعث حمل کالا بدون سرشماری و شلوغ شدن محل تخلیه بار و در نتیجه مشکلات دیگر شود.

ردیابی داخلی موجود در نرم‌افزار مدیریت انبار، به صورت سریع‌ و دقیق‌تر خدماتی را ارائه می‌دهد که به جای شمارش دستی توسط پرسنل، براساس برچسب‌ها و اسکن بارکد تنها با چند کلیک صحت و تعداد محموله‌ها را بررسی کنید. 

2. کالاهایی که غیب می‌شوند!

بسیاری از انبارها هنوز شمارش دستی دارند. بار تخلیه می‌شود، انباردار آن‌ها را می‌شمارد و به سمت قفسه‌های برای چیدن می‌برد، اما بسیاری از مواقع پیش میایدکه فعالیت انبار برای بررسی مجدد موجودی متوقف شده باشد.

بدون نرم‌افزار مدیریت انبار، صاحبان انبارها مجبورند بیشتر عملیات و فعالیت‌ها را متوقف کنند و از پرسنل خود بخواهند که قطعی‌ترین موجودی را ارائه بدهند.


بسته به اندازه انبار و حجم محصولات، کارایی پرسنل برای ساعت‌ها می‌تواند متوقف شود. در نتیجه بسیاری از انبارها بدون نرم‌افزار WMS، مجبور زمان‌های مفید را صرف شمارش دستی کنند.

با نرم‌افزار مدیریت انبار، دیگر خبری از شمارش دستی نیست، زیرا با استفاده از RFID (ردیابی محصولات) و یکپارچه سازی سیستم تحت وب، صاحبان انبارها می‌توانند در هر لحظه از تعداد و مکان کالاهای خود باخبر شوند. با داشتن داده‌های به روز دیگر تصمیم‌گیری در مورد موجودی کالاها ساده می‌شود و هیچ فعالیتی حتی برای یک بار در ماه نیز متوقف نخواهد شد.

3. کالاهایی ضروری که جلو دست نیستند!

چیدمان نادرست، تصویر واقعی از انبارهای فاقد نرم‌افزار WMS است. حتی بهترین انبارداران نیز ممکن است به طور تصادفی کالایی را در جای اشتباه بگذارند. گاهی ممکن است مسئول چیدمان اشتباه گذاشته باشد و گاهی نیز به برچسب‌گذاری مربوط می‌شود.


نرم‌افزار مدیریت انبار برای  اطمینان از چیدمان درست و نشان دادن جای کالا در قفسه، از فناوری دریابی و بارکدخوان استفاده می‌کند. با کمک این نرم‌افزار برچسب‌ها اسکن شده و مکان آن در چیدمان انبار مشخص می‌شود. این قابلیت باعث بالا رفتن سرعت و عملکرد پرسنل را بهبود می‌بخشد.

4. خریدهای بیش از حد

اضافه بار همیشه هزینه دارد. خواه در گمرک فرودگاه باشد خواه در کامیون حمل بار! خرید کالای اضافی برای انبار علاوه بر این‌که هزینه زیادی را از سازمان‌ها می‌گیرد می‌تواند فضای ارزشمند و مفید انبار را نیز اشغال سازد. حتی ممکن است این خرید اضافی با توجه به نیاز مشتری نباشد و تا پیدا شدن خریدار در انبار بماند.

خوشبختانه نرم‌افزار مدیریت انبار، با به روزرسانی خودکار اطلاعات و موجودی کالا از سفارشات اضافی و غیرضروری جلوگیری می‌کند.

شما به نرم‌افزار مدیریت انبار نیاز دارید

اگرچه هزینه‌های مرتبط با اجرای نرم‌افزار مدیریت انبار زیاد است، اما سازمان‌ها بعد از خرید آن به سرعت مزایایی آن را تجربه خواهند کرد. چیدمان دقیق، بالا رفتن راندمان کاری، شمارش خودکار موجودی، گزارش نویسی، سود بیشتر و... 

از اینکه نظرات خویش را با ما و دیگران به اشتراک می گذارید سپاسگزاریم.

برای ثبت نظر، لازم است ابتدا وارد حساب کاربری خود شوید. .